ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  CalendarCalendar  RegjistrohuRegjistrohu  KėrkoKėrko  PytėsoriPytėsori  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  TV JEHONA  

Share
 

 Moda e fundit, seksi si dietė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Shkelqyeshem
Shkelqyeshem
Admin

Male
Numri i postimeve : 17
Vendbanimi : fsh. Babaj Bokes/Gjakove/Kosove
Registration date : 14/03/2007

Moda e fundit, seksi si dietė Empty
MesazhTitulli: Moda e fundit, seksi si dietė   Moda e fundit, seksi si dietė Icon_minipostedSat Aug 04, 2007 11:02 pm

Moda e fundit, seksi si dietė

Moda e fundit, seksi si dietė 1185890370-moda-10

Femrat gjithmonė e mė tepėr, po parapėlqejnė qė tė humbasin kilogramėt e tepėrt, duke bėrė vetėm seks. Kėtė gjė po e vlerėsojnė si dietėn mė tė mirė, duke hedhur poshtė tė gjitha dietat e pėrfolura deri tani nga pėrdorimi i tė cilave ndihen mė se tė lodhura.
Shumica e tyre shprehen se para vuajtjes tė tė ngrėnit pak, pėr tė mbajtur trupin nė formė, preferojnė mė mirė tė bėjnė dashuri sa tė ngopen. Por lidhur me njė fakt tė tillė, seksologėt pohojnė se, nuk ėshtė aspak njė gjė e lehtė kėshtu siē mund tė duket nė pamje tė parė. Pra, ata janė tė mendimit se femrat nuk duhet tė kujtojnė se duke bėrė shumė seks, do tė arrijnė tė bien sa tė duan nė peshė. Pasi sipas tyre, duhet tė paktėn njė orė seks, pėr tė djegur vėrtet kaloritė e tepėrta brenda trupit tėnd. Por gjithsesi, para vuajtjes vetėm duke ngrėnė njė pjatė sallatė dhe dy fruta ditėn, femrat nuk heqin dorė: le tė bėjmė sa orė seks duhen, por ama vetėm dieta tė mos detyrohemi tė mbajmė mė! Dhe nė kėtė mėnyrė, ka lindur sė fundmi edhe moda e re: Seksi si dietė.

Kėshtu, pėr 7 gra nė 10 tė tilla nė botė, tė bėsh dashuri ėshtė njė akt i pazėvendėsueshėm qė tė ndihmon ta mbash trupin nė formė si edhe tė mbash peshėn nėn kontroll. Duket pra se aktiviteti seksual, nuk paska tė mira pozitive qė tė sjell nė humor apo qė tė argėton. Mbi tė gjitha, ai tė mban edhe trupin nė formė, njė shqetėsim i madh ky i kohėve tė fundit pėr gjininė femėrore Sipas njė sondazhi tė zhvilluar kohėt e fundit nė botė me gra tė moshave 20-45 vjeē, shumica e tyre kanė pohuar se pėr tė mbajtur trupin nė formė, frekuentojnė qendrat e fitnesit. Janė pikėrisht 7 gra nė 10 tė tilla, qė e pohojnė kėtė fakt. Ndėrkaq, vetėm njė grua ndėr 10 mendon tė bėjė seks pėr tė mbajtur trupin e saj nė formė. Pasi tė tjerave, njė gjė e tillė as qė u kishte shkuar nė mend ta bėnin enkas pėr njė qėllim tė tillė. Gjithsesi, seksi po konsiderohet gjithmonė e mė tepėr nė ēift, edhe nga meshkujt vetė, si njė lloj gjimnastike pėr trupin, pasi gjatė kryerjes sė tij aktivizohen thuajse tė gjithė muskujt e trupit si edhe qendrat nervore, qofshin ato tė kėnaqėsisė, qofshin ato hormonale.

Por sa kalori konsumohen gjatė njė akti seksual? Kjo varet nga kohėzgjatja e raportit seksual. Por edhe nga pozicioni qė ai kryhet si edhe nga arritja e orgazmės. Tė mos harrojmė qė varet edhe nga vendet ku vendoset tė bėhet seksi si edhe nga mėnyrat qė pėrdoren pėr mirėfunksionimin e tij. Ndėrkaq, 62 pėr qind e femrave tė intervistuara, ėshtė e bindur dhe pohon se tė bėsh seks, nuk tė bėn keq, veēse i bėn mirė organizmit tėnd. Ndaj ėshtė njė gjė, e cila duhet praktikuar sa mė shpesh nė jetė. “Dhe nėse me seksin, arrihet qė tė humbasin edhe kilogramėt e tepėrt, atėherė kjo ėshtė njė kėnaqėsi e vėrtetė”, pohojnė ato. Sa i pėrket pozicionit, mė impenjativ, ėshtė seksi qė bėhet nė kėmbė dhe si i tillė, i harxhon shumė kalori trupit, ndaj konsiderohet si mjaft efikas pėr atė femėr qė e pėrdor seksin si njė mjet pėr tė rėnė nė peshė. Ndėrkaq, pjesėt e trupit tė cilat pėrfitojnė nga kjo rėnie nė peshė, janė mė shumė kėmbėt, fytyra dhe krahėt. Sipas seksologėve, tė bėsh seks, ndihmon nė kontrastimin e plakjes, pėrmirėsimit tė elasticitetit dhe muskujve, rregullimit tė lėkurtės si edhe ekuilibrimit tė tensioneve tė gjakut e pėrmirėsimit tė qarkullimit tė kėtij tė fundit.

Siguri nė fakt nuk mund tė ketė edhe pėr njė gjė tė tillė. Ndoshta ėshtė vetėm njė mirazh qė krijohet mė mendjet tona. Nė realitet, siē shpjegon edhe Bruno Fabbri, drejtor i qendrės sė mjekėsisė sportive nė Padova, i cili ėshtė njėkohėsisht edhe autor i librit “Seksi si sport”, bėhet fjalė pėr njė aktivitet eficent nė lidhje me humbjen e kilogramėve tė tepėrt, vetėm nėse do tė merrnim nė konsideratė njė raport seksual, i cili zgjat tė paktėn njė orė. Gjatė tij, shpėrbėhen plot 600 kalori nga trupi i njeriut. Nė realitet, njė raport seksual, i praktikuar nė pozicionin tradicional, nuk zgjat mė shumė se 40 minuta dhe gjatė tij shpenzohen vetėm 150 kalori.

Marre nga : Gazeta Koha Jone
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://rinia-babajbokes.albanianforum.net
 
Moda e fundit, seksi si dietė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Modė :: Mode-
Kėrce tek: