ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  CalendarCalendar  RegjistrohuRegjistrohu  KėrkoKėrko  PytėsoriPytėsori  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  TV JEHONA  

Share
 

 Per ty!

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Shkelqyeshem
Shkelqyeshem
Admin

Male
Numri i postimeve : 17
Vendbanimi : fsh. Babaj Bokes/Gjakove/Kosove
Registration date : 14/03/2007

Per ty! Empty
MesazhTitulli: Per ty!   Per ty! Icon_minipostedFri Nov 02, 2007 8:25 pm

''Ishulli i ndjenjave''
Nė nje ishull jetonin te gjitha ndjenjat. Siq ishin :ndjenjat e humorit,merzise,vetmise etj,si te gjitha ndjenjat tjera jetonte edhe ndjenja e dashurise.Nje dit ne ishull erdhi nje lajm i keq ,u tha se ishulli do te fundosej,e bashk me te edhe dashuria. Aty pran kaloi pasuria.Dshurija kerkoi ndihme nga ajo,pasuria i'u pergjigj: ketu kam plot ar dhe argjend,sa qe te gjitha mund ti fundosi. Tani po kalon humori.Dhe dashuria kerkoi ndihme dhe ng ajo.Humori nga gezimi nuk e degjoi fare. Tani po kalonte krenaria.Dashuria i tha: krenari a munde te me marresh me vete? Krenaria i'u pergjigj:jam aq e merzitur sa qe dua te rri vetem. Keshtu dashuria kerkoi ndihme nga te gjith por,asnjera nuk i ndihmoi. Dashuria u fundos gati e tera ku papritmas nje zė u ndegjua!? Eja dashuri se une te marr me vete.Dashuria e habitur harroi ta pyes zerin se kush ishte dhe si quhej!? Ky zė e percolli deri ne breg te detit dhe papritmas u zhduk.Dashuria u habit dhe u tmerrua sa qe vendosi ta pyes diturine se kush i ndihmoi.Dituria i'u prgjigj:ishte koha,dashuria e habitur tha pse? Dituria i'u pergjigj: sepse vetem koha e din se sa e vlefshme eshte dashuria ne jete

''Nje flete nga ditari''
Veshtire e kam kur e mar ne duar ditarin tim ne te cilin me lot ne sy filloj ti shpalos kujtimet qe mbaj per ty.Koha po kalon por plaget s'mi sheron dot.Ne shpirtin tim dhembja ka ven gure-themele dhe kushedi se sa do te zgjas ky mure qe po radhitet si lapidar me vuajtjet e pasosura. Ditet kan ngrire ne vend dhe nuk ecin dot,zakonisht monotonia mbreteron me temen e njejt-mungesen tende.Pritja ska te ndalur.Ka kohe qe ste kam pare.Me mban gjalle kujtimi kur ishim me te lumturit ne bote.Me kujtohen qastet kur ishim bashk,bisedat e gjata ,mbremjeve plot freski. Keto jane kujtime te pashuara.Keto jetojne te pavdekshme mbrenda shpirtit tim.E lumturine tone po e vjedh koha,largesia po e mban ne gjirin e saj. Shpesh mbetem e shtangur ne nje vend,flas me ererat qe sillen rreth meje dhe po te me degjonin ato do t'ja jepja porosine qe te mi dergonin atje,ne ate vend ku gjendesh ti i dashuri im...Sa rend qenka largesia.Mendoj ne kete moment ti te ishe me mua e jo qe te dy me tjeterkend...

Njė ēast malli...!
Nuk po tė shkruaj pėr tė t'thėnė se tė dua shumė, jo as pėr tė t'thėnė se pėr ty po derdh lot nė kėto momente. Ajo qė sot mė shtyn tė shkruaj ėshtė malli qė kam pėr ty. Vėrtet nė kėto momente po ndjej mall. Respekti pėr ty ėshtė e vetmja ndjenjė qė mė ka mbetur brenda meje dhe nuk po dua ta zhduk. Dhe malli nė kėto momente nuk po mė lė vėrtet tė qetė. Sot me erdhėn nė mendje kujtimet dhe ėndėrrat qė thellė I kam varrosur nė shpirt. Ato miliona ėndėrra qė vėrtet kanė kohe qė kanė filluar tė treten. Por sot vetėm malli qė po mė shtyn tė t' shkruaj mė bėn qė tė bashkoj edhe njė herė eshtrat e tyre, pėr tė t' kujtuar ty edhe njė herė si njė mike tė vjetėr qė kurrė nuk arrita t'ia hap vertet zemrėn.

E vetmja ndjenjė qė vėrtet pėr ty nuk e kam shuar ėshtė respekti pėr njė njeri qė dikur e kam pasur thellė nė zemėr. Po sot … Kjo ndjenjė po mė ēon nė mallin qė kam pėr ty. Malli qė kam pėr tė t' parė dhe tė t' shtrėngoj njė herė fortė pas vetes, dhe tė ulem me ty nė njė tavolinė kafeneje si dikur dhe tė bėj muhabet pėr kohėn kur nuk kemi qenė pranė dhe pėr tė patur disa ēaste tė bukura pėrsėri bashkė thjeshtė si miq tė vjetėr. Dhe ndėrsa u ktheva me fytyrė nga muri me dolėn dy pika lot nga sytė e mi. Nuk e kuptova se po qaja po vetėm kur lotėt mė lagen faqet kuptova se ishin duke bėrė rrugėn e tyre qė kishin kohė pa e bėrė. Vėrtet sa shumė kohė qė kanė kaluar… Qė kur kam pa tė parė? Sa keq. Dhe ndėrsa ende po mendoj se sa mund tė kesh ndryshuar shtrėngoj sytė fort pėr mos nxjerr lot tė tjerė po nuk i mbaj edhe dot me force brenda meje. Vetėm ajo ndjenja e mallit mė bėnė tė shpalos edhe njė herė tėrė kohėn e kaluar me ty. Ndjej vėrtet mall. Megjithese e urrej tė flas pėr njė kohė tė shkuar sepse ėshtė vėrtet diēka qė ka kaluar. Sot dua t'i kujtoj vetes tėrė momentet e bukura me ty. Mundohem tė t' mbaj mend si njė njeri qė do jetė mikesha ime pėrjetė. Unė prapė tė them se respekti qė unė kam pėr ty mė bėnė se ti nė jetėn tėnde kurrė nuk do harrosh se…
Dikur … Dikush … Diku!…

Leter Dashurie

...u ndave nga une por malli dhe dhembja per ty kurr nuk do te shuhen.

Veshtir qenka te maresh lapsin dhe te shkruash por ja qe nuk mund te rri. Te prita te vish me buzeqeshje por ti me erdhe me fjalen qe asnjehere nuk kisha dashur ta degjoja. Dhembja per ty dita dites po me shtohet se bashku me lotet e mi. me ka marr malli per cdo gje: per zerin tend, buzeqeshjen tende, budallaleqet e tua, syt e tu ...
Largimi yt i hershem shkaktoi plag te medha ne zemren time, nuk ka ilac qe do te mi sheroje keto plage edhe pse disa thone koha sheron cdo plag un nuk besoj. Sa me teper kalon koha aq me teper ndjej mungesen tande. Me shpirt te venitur, me zemer te thyer dhe kthes te pakthyer, me lot ne sy deri sa te jetoj nuk do te harroj. Kush e di sa dite pa diell, pa lule, pa gezim do te kalojne, kurse ne zemren time vetem lot, vuajtje dhe mall per fjalet dhe buzeqeshjen tende te embel. Dhembja nuk ka fund kurse lotet nuk kan fuqi te shprehin pikellimin per ty. Gjithmon do te mbetesh ne zemren time edhe pse ike pa thene lamtumir. Me shpirt te venitur, zemer te thyer, me shpres te pa shpres, si dje, si sot, si neser une i perlotur te pres te kthehesh, te ma kthesh besimin ne dashuri, te ma ktheshy lumturin dhe gjith ate qe pata kur ishim se bashku. Mungesa yte ne cdo vend po ndihet. Ditet pa ty vetem une e di se si i kaloj. Malli dhembja per ty kurre nuk do te shuhen. Do te dua edhe me shum se sa te kam dashur, edhe me shum se sa e dua veten, por kur te bindesh atehere ndoshta do te jete shume vone. Une do te jem ne shpirt vetem i yti e ti vendos vet per lumturin qe mund ta kemi se bashku...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://rinia-babajbokes.albanianforum.net
 
Per ty!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Argėtim :: Tregim i dashuris-
Kėrce tek: