ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  CalendarCalendar  RegjistrohuRegjistrohu  KėrkoKėrko  PytėsoriPytėsori  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  TV JEHONA  

Share
 

 Shumė tė nderuar dhe tė dashur bashkėkombas tė Preshevės, Bu

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Shkelqyeshem
Shkelqyeshem
Admin

Male
Numri i postimeve : 17
Vendbanimi : fsh. Babaj Bokes/Gjakove/Kosove
Registration date : 14/03/2007

Shumė tė nderuar dhe tė dashur bashkėkombas tė Preshevės, Bu Empty
MesazhTitulli: Shumė tė nderuar dhe tė dashur bashkėkombas tė Preshevės, Bu   Shumė tė nderuar dhe tė dashur bashkėkombas tė Preshevės, Bu Icon_minipostedWed Mar 05, 2008 5:47 pm

Shumė tė nderuar dhe tė dashur bashkėkombas tė Preshevės, Bujanocit dhe Madvegjės,

Lajmi pėr zbulimin e bustit tė Gjergj Kastriotit-Skėnderbeut, dhe rikthimin e emėrit tė gjimnazit tė Preshevės, na gėzoi pa masė ,me ē'rast ju urojm,Gėzuar pėr mot e jetė kėtė vepėr tė madhe tė tė gjithė popullėsisė sė kėsaj treve shqiptare tė aneksuar padrejtėsisht nga Serbia. Njėherit pėrshėndesim mundin,ndjersėn dhe pėrpjekjet e shumėta tė aktivistėve tė dalluar nė realizimin dhe zbulimin e kėsaj vepre madhėshtore, Drejtorin e Gjimnazit "Gjergj Kastrioti-Skėnderbeu" Zotėriun, Burhan Ahmeti, Ish-drejtorin,Abdyrrahman Zylfiu, Prefektin e Preshevės, Ragmi Mustafa, skulptorin e nderuar i cili realizoi kėtė vepėr tė shenjėt,Ismet Jonuzi, tė gjithė arėsimtarėt , nxėnėsit e kėtij gjimnazi si dhe tė gjithė popullin e kėsaj treve shqiptare, nė veēanti pėrshėndesim tė gjitha familjet e dėshmorėve, invalidėt e luftės sė UĒPMB-sė dhe tė gjithė veteranėt e kėsaj lufte tė shenjėt.
Mė 28 nėntor 1981 nė Shtutgart tė Gjermanisė, intelektuali dhe dėshmori ynė,Jusuf
Gėrvalla ka thėnė:-" Kėrkesa Kosova Republikė ėshtė njė kėrkesė e studijuar mirė pėr
rrethanat aktuale, por nėqoftėse Ne i harrojm edhe pėr dy minuta, vėllezėrit tanė nė
Preshevė, Bujanoc, Medvegjė,nė trevat shqiptare nė Maqedoni, Mal tė Zi dhe nė Ēamėri, do tė ishte tradhėti kombėtare...."- por Ne jemi tė sigurt qė brezat qė vijnė nuk do tė ndalen me kaq, por do tė qojnė edhe mė pėrpara Ēėshtjen e Shenjėt pėr Ēlirimin dhe Bashkimin e trojeve dhe popullit shqiptar nė njė shtet tė vetėm dhe nėn Flamurin e
Gjergj Kastriotit-Skėnderbeut, sepse deri aty ku Bukės i thuhet Bukė dhe Ujit i thuhet
Uji ėshtė tokė shqiptare , pra ėshtė Shqipėria e vėrtetė dhe natyrale, ashtu si e ka bėrė natyra dhe e ka falė vetė zoti.

Largimi, pėrjashtimi dhe transferimi nga vendi i punės sė policėve shqiptarė nė kėto treva mu nė prag tė pėrvjetorit tė Kuvendit tė Lezhės, pra edhe ditės sė shkollės tuaj tė cilat koincidojnė edhe me Epopenė e UĒK-sė janė njė shenjė nervoziteti tė autoriteteve ēetnike serbe, sepse po e shohin fare mirė qė iu erdhi fundi edhe kolonizimeve tė fundit nė kontinentin e vjetėr me emėrin Evropė, dhe se Kosova Lindore do tė jetė kolonija e fundit qė do tė dali nga kėthetrat e kėsajė hijene gjakpirėse me emėrin Serbi.

Nė fund ,duke ju dėshiruar punė tė mbarė dhe suksese nė ndėrmarrjen tuaj tė shenjėt,me shpresė nė mirėkuptimin tuaj, tė nderuar vėllezėr tė njė gjuhe, tė njė gjaku, tė njė kulture, tė njė historie,tė vuajtjeve dhe krenarive tė pėrbashkėta, pranoni pėrshėndetjet tona vėllazėrore.

Urime,Gėzuar Epopeja e UĒK-sė !
Lavdi jetės dhe veprės sė Komandantit Legjendar tė UĒK-sė, tė madhit Adem Jashari!
Lavdi Dėshmorėve tė Kombit !
Lavdi luftės sė shenjėt tė UĒPMB-sė ,UĒK-sė dhe UĒK(kombėtare)!
Rroftė populli shqiptar i lirė dhe i bashkuar !

Kėshilli i diasporės shqiptare nė Belgjikė.
Me respekt Gjergj Driloni, Bruksel, mė 05/03/2008
zekaj1444@hotmail.com
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://rinia-babajbokes.albanianforum.net
 
Shumė tė nderuar dhe tė dashur bashkėkombas tė Preshevės, Bu
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: TEMA TE NDRYSHME :: Diaspora-
Kėrce tek: