ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  CalendarCalendar  RegjistrohuRegjistrohu  KėrkoKėrko  PytėsoriPytėsori  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  TV JEHONA  

Share
 

 Letra Historike

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Shkelqyeshem
Shkelqyeshem
Admin

Male
Numri i postimeve : 17
Vendbanimi : fsh. Babaj Bokes/Gjakove/Kosove
Registration date : 14/03/2007

Letra Historike Empty
MesazhTitulli: Letra Historike   Letra Historike Icon_minipostedWed Mar 12, 2008 6:41 am

From: qamil_zekolli@hotmail.com
To: zekaj1444@hotmail.com
Subject: Letra Historike
Date: Wed, 12 Mar 2008 11:31:41 +0100


ĒKA SHKRUAN ADEM JASHARI NĖ LETRĖN - DĖRGUAR LPK-sė
NĖ DHJETOR 1997
Kjo letėr, e dėrguar nga Adem Jashari dhe e shkruar nga i vllai,
Hamza, dhe e nėnshkruar nga njė grup luftėtarėsh tė Drenicės ėshtė njėri
ndėr mesazhet e luftės. Natyrisht, ajo nuk ėshtė shkruar me mendimin se
do tė botohet ndonjėherė; ajo ėshtė njė letėr mes shokėve tė luftės, flet
pėr realizimin e njė aksioni dhe pėr probleme tė tjera. Por, nė
gjithėsecilin rrjesht tė saj, tepėr dukshėm, mund tė shikosh atė qė do
tė vinte mė pas. E shkruar thjeshtė, si gjithēka qė ėshtė madhėrisht e
bukur, pa fjalė tė mėdha dhe pa mburrje, ajo mbart nė vete dėshminė
historike, jo vetėm tė njė beteje.
Kjo letėr ėshtė shkruar nė fundin e vitit 1997, mė saktėsisht
nė dhjetor tė kėtij viti. Fillimisht ajo ėshtė faksuar, nga jashtė
Kosovės, sipas tė dhėnave nga njė faks nė aeroportin e Shkupit, e mė
pas ka ardhur edhe origjinali, pas disa ditėsh, pėrmes kanaleve ilegale.
Letra ruhet sot nė arkivėn e Lėvizjes Popullore tė Kosovės, ku edhe ėshtė
adresuar, ndėrsa njė kopje e saj ruhet nė Kosovė.
Ja edhe letra, thuajse e plotė:

"Tė dashur shokė e vėllezėr,
Disa tė dhėna rreth ngjarjes nė fshatin Vojnik, tė ndodhur me 25
nėntor 1997 nė mes forcave tona dhe tė policisė sekrete tė okupatorit serb.
Ngjarja fillon me lajmėrimin e njė automjeti civil tė tipit "niva" me katėr
pėrsona civilė, i cili bėnte lėvizje tė dyshimta nė fshat, nga lagjja nė
lagje. Atė e vėrejtėm dhe e pėrcollėm deri sa erdhi tek lagjjja e Binakajve
dhe pikėrisht afėr shtėpisė ku gjendet veprimtari ynė. Sipas rrėfimit tė
shokut, ky tentoi t'i identifikojė, por ata tentuan ta tradhtojnė duke u
paraqitrur njėri prej tyre se "jemi shqiptarė" dhe porsa ai e mbaron fjalėn,
njeri prej tyre shtien disa herė me revolver, nė drejtim tė veprimtarit tonė.
Shkathtėsia e tij e shpėtoi nga plumbat dhe me shpejtėsi tė madhe ky ia kthen
automatikun dhe e qėllon automjetin dhe dihet se i ka qėlluar disa nga tė
ndodhurit brenda. Tė dyshimtit largohen me shpejtėsi tė madhe nga vendi i
ngjarjes, duke lėnė nė vend shenjat e xhamave tė thyer dhe shenja gjaku.
Kjo ka ndodhur rreth orės 14.00. Pasi largohen tė dyshimtit, ky
thehet nė shtėpi dhe bashkohet edhe me tre shokėt e tjerė, tė cilėt ishin
tė gatshėm pėr ndihmė, por rreziku mendohej se kaloi. Vendosėn tė mos
largohen nga fshati se mos ndodh ndonjė intervenim i mundshėm policor.
Ashtu edhe ndodhi.
Pas dy orėsh, pra rreth orės 16.00, nė fshat hyjnė dy autoblinda,
tė shoqėruar edhe nga njė "NIVĖ" dhe mėsyejnė lagjen e Binakajve. Kėta,
shokėt tanė, zėnė pozicionet nė malin e afėrt dhe nė gardhiqet e afėrta.
Porsa mbėrrim ekspedita ndėshkuese e forcave speciale, zbresin nga blindat
dhe fillojnė tė shtiejnė nė drejtimesh tė ndryshme, pėr tė pėrhapur panik.
por, nė atė kohė, forcat tona, tė pėrbėra, si e thamė edhe mė lart, nga
katėr pėrsona, hapin zjarr dhe e kthejnė konfliktin mes tyre dhe ekspeditės
ndėshkuese serbe. Tė pabarabartė nė numėr e nė teknikė, bėhet tėrheqja nė
drejtim tė pyllit. Forcat speciale serbe shtinin pa ndėrprerje dhe filluan
tė afrohen, ēka u detyruam tė pėrdorim bombat, edhe pse tė pakta. Atėherė,
me pėrdorimin e bombave, serbėt u tėrhoqėn nė autoblinda dhe lufta bėhej
vetėm nga autoblindat. Kjo zgjati deri rreth orės 18, por nuk mundėn tė na
shtyejnė nga pozicioni qė e zumė nė pyll. Kjo i shtyri tė largohen me
shpejtėsi tė madhe nga lagjja dhe fshati.
Nga ana jonė nuk patėm viktima ose tė plagosur: Kurse nga ana e
armikut ka patur shenja gjaku nė vendin e ngjarjes, sidomos tė shumta
ishin ku janė pėrdorė bombat.
Sa i pėrket organizimit tė mėvonshėm dhe informimit tė antarėve,
ngjarja zhvillohet kėshtu: Nė organizimin tonė ekzistojnė edhe vėzhguesit
e terrenit. Njėri prej tyre vėren autoblindat duke shkuar nė drejtim tė
Klinės apo Turiqevcit, deri sa pėr rastin qė biseduam mė lart, kishim
informata. Bėhet lajmėrimi i disa prej punkteve tona dhe ata bėnė
lajmėrimin e antarėve, por vetėm tė jemi tė gatshėm, qė porsa tė marrim
lajmin se ēfarė po ndodh nė terren, tė jemi tė gatshėm pėr ndihmė. Nata
e bėri tė veten dhe me vonesė u bė e ditur se ishte fshati Vojnik ku
shkuan forcat policore. Edhe pse ne shpejtuam drejt Vojnikut, tėrheqja e
policisė bėri qė tė mos konfrontohemi atė mbrėmje. U tubuam dhe konstatuam
se nga forcat tona nuk kishte humbje. Vendosėm qė tė jemi nė vėzhgim tė
terrenit, nė tė gjitha rrugėt qė tė shpien drejt vendit tė ngjarjes.
Dėrguam vėzhguesit, pra edhe tė tjerėt, vendosėm, pasi e morėm edhe
pėlqimin e shokut nė ngjarje tė drejtpėrdrejtė qė: nėse policia do tė
ndėrmarrė ndonjė operacion ndėshkues, tė bėjmė rezistencė. U vendos qė
para mėngjezit tė zihen pikat mė strategjike nė rrugėt qė shpien drejt
rajonit tė rrezikuar, duke e patur parasysh se forcat mund tė ndėrhyjnė
nga Mitrovica, Peja, por edhe nga prishtina. U caktuan grupet qė do tė
zėnė pritat, por edhe vėzhguesit pėr lajmėrim. Ēdo gjė nė Drenicė dhe
rreth saj ishte nėn kontroll. Dėshira jonė ishte dhe luteshim, qė bash
nė vendin ku edhe ndodhi konfrontimi, tė jetė ashtu.
Pra aty e parashikonim se do tė korrnim fitore. Kemi pasė mundėsi
edhe mė heret, pra nė vend tjetėr t“i " shkurtojmė", por bash aty, ku edhe
e dėshironim, na erdhėn, ishim disa grupe, nė disa prita. Kolona ishte e
gjatė. Kishim lajmin nga vėzhguesit se janė tė shoqėruar edhe me helikopterė.
I pritėm deri sa hynė nė mesin e tė gjithė grupeve nga 3 - 4 e deri nė 5 veta
nė grup, ku numri i pėrgjithshėm nga ne ishte prej 23 vetash ( kuptohet prej
fshatit Lludeviq deri tek vendi i quajtur "kryqat e popit"). Tė tjerėt ishin
nė vende tė tjera, pėr tė mos i pėrshkruar tash tė gjitha.
Kolona hyri ku dėshironim. Sė pari sulmuam me minahedhės, e pastaj
disa me bomba e disa me armė zjarri tė ndryshme, si automatikė, snajperė e
mitralozė. Konfrontimi filloi rreth orės 10 ku zgjati deri rreth orės 13 -14.
Operacioni ishte shumė i vėshtirė, luftė e ashpėr, e pandėrperė,
harxhuam shumė municione, sidomos nė helikopterėt. Disponimi nė forcat tona
ishte nė nivel, edhe pse disa ishin tė parėt, pėrveē harxhimeve nė municion,
nga forcat tona nuk pati humbje e as tė plagosur. Ēka ėshtė mė e rėndėsishmja,
edhe fshatarėt e kėtyre anėve u pėrgjigjen dhe u mbushen malet me luftėtarė
tė gatshėm, ku gjatė tėrheqjes policia u sulmua nga tė gjitha anėt, e ku
policia nė panik shtiu kah mundi, nė objekte civile, shkolla e xhami.
Pasi i shtymė tė tėrhiqen forcat speciale serbe shkuam nė vendin e
ngjarjes ku ishin forcat armike. Ata kishin lėnė nė vend shumė dėshmi qė tė
tregojnė se kanė pasur humbje dhe se kanė qenė tė hendikepuar nga paniku.
Gjetėm municion tė ndryshėm tė kalibrit tė madh e deri tek revolverėt,
veshje antiplumb tė pėrgjakura, shlema, karikatorė tė ndryshėm, maska kundėr
gazrave, patrona lotėsjellės e shumė e shumė tė tjera. E gjithė rruga qė nga
fshati Lludeviq e deri nė vendin "Kryqat e popit" ishte e mbuluar nga gėzhonjat.
Damet e pėsuara nga armiku, ēka na i kemi parė, janė njė autoblind i kallur,
njė i prishur, mitralozin e shkatrruar, njėrin nga " pizgauerėt" e djegur e
disa blinde tė damtuar pjesėrisht. Helikopteri dyshojmė se ka qenė i goditur,
se shumė shpejt u largua dhe mė nuk u duk, duke i lėnė forcat e veta tė
vetmuara, gjysėm ore para se tė tėrhiqeshin.
Kemi kėrkesa tė mėdha pėr antarsim, por mungon armatimi. Shumė pak
keni punuar nė kėtė drejtim. Prandaj shokėt qė veprojnė nė kėtė trevė tė
Drenicės, kėrkojnė qė tė pėrfaqsohemi me nji nga shokėt tonė tė mėhershėm
qė tani e disa kohė gjendet jashtė, nėn emrin e tij konspirativ "VESHI".
Nė fund tė kėtij rrėfimi ju pėrshendesim pėrzemėrsisht nga Drenica.
Lavdi tė rėnve pėr liri.
Nga njė grup shokėsh,
Tė nėnshkruar:
Rafeta,
Gipa,
Zena,
Dili,
Nura,
Dyli,
Gafurri".
Kush janė tė nėnshkruarit e kush ėshtė "Veshi"
Njė sqarim pėr lexuesit:
"Rafeta" - ishte pseudonimi i Adem Jasharit,
"Gipa" - ishte Iliaz Kodra (komandant i brigadės "Fehmi Lladrovci"-
vrarė nė luftė),
"Zena" - ishte Zenun Kodra,
"Dili" - ishte Fadil Kodra,
"Nura"- Nuredin Lushtaku,
"Dyli" - Hamėz Jashari,
"Gafurri" - Abedin Rexha, i njohur mė vonė si "Sandakani", komandant brigade,
Nga shtatė tė nėnshkruarit, katėr janė vrarė nė luftė, tre tė tjerėt
janė sot nė TMK, me gradat superiore, gjeneral major e mė tej.
Ndėrsa "Veshi" ishte emri konspirativ i Ramiz Ladrovcit - gjatė
luftės i caktuar me detyra tė njė rėndėsie tė veēantė pranė Lėvizjes Popullore
tė Kosovės, si pėrfaqsues i saj nė Shqipėri dhe pranė Shtabit tė Pėrgjithshėm
tė UĒK-sė.
Jam mrekulluar gjithnjė prej kėsaj letre, qė kur e kam pasur nė duar
pėr herė tė parė, mrekullohem edhe tani. Pėrgjithsisht aksionet e ndryshme
tė UĒK-sė janė informuar nė Shtabin e Pėrgjithshėm ose nė Kryesinė e
Organizatės. Disa prej tyre ruhen ende. Por kjo letėr, e shkruar thjeshtė,
nga njėherė duke i rėnė shkurt disa ngjarjeve, ajo ka nė vete edhe njė vlerė
tė madhe : Asnjėherė e askund nuk mund tė gjesh mburrje, rrahje gjoksi, askund
nuk gjen emra tė pėrveēėm, se ishte ai apo isha unė, por gjithēka mbeti nė
emėrin e shokėve dhe tė luftėtarėve tė lirisė.
Rreth tre muaj pas kėsaj letra Adem Jashari u vra nė luftė. Mirėpo
kushdo qė ka rastin tė lexojė kėto rradhė mund tė kuptojė fare mirė se asgjė
nuk ka qenė e rastėsishme.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://rinia-babajbokes.albanianforum.net
 
Letra Historike
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: TEMA TE NDRYSHME :: Diaspora-
Kėrce tek: